Nextra s Telenorem bodují!

Také už máte dost takzvaných vysokorychlostních připojení na internet pomocí ADSL? Nevěšte hlavu a pokud jste už nepodepsali smlouvu s některým z připojovatelů, podívejte se, co pro Vás Nextra připravila ve svém balíčku FUN.

Když Telecom přišel se svým internetem na zkoušku zdarma, pro mnohé lidi to bylo něco nevídaného. Neznalí rodiče hromadně v hypermarketech nakupovali svým ratolestem "rychlejší internet" a mnozí nedočkavci, bez jiné alternativy v podobě kabelovky nebo bezdrátu, učinili své nejtvrdší rozhodnutí. Z takzvaného kvalitního internetu pro všechny se vyklubala předražená pandořina skříňka. Nejenže je internet v svém zýákladním balíčku 256/64 nepoužitelný, ale zároveň (stejně jako na vyšší tarify) je na něj uplatněna neúnosná FUP, která se postará o to, že po přenesených 256MB u výše uvedeného balíčku rychlost na týden klesne na 64/64, přičemž v reálu je to pomalejší, než klasický modem.

To ovšem málokdo zjistil včas a mezitím se jaksi automaticky uzavřela smlouva s novým zákazníkem, neboť produkt do 14 dnů nevrátil. Ve stopách Telecomu jdou logicky i někteří ostatní připojovatelé, ale my se nyní podíváme na jednu z výjimek.

Nextra je už od svým počátků takovým tahounem nižších cen a daří se jí to dodnes. Ve spolupráci s Telenor  Networks připravila před časem nové tarify souhrně označené jako FUN.  Již za 690Kč měsíčně dostanete linku 512/128 (která ovšem podle ověřených zkušeností je 640/160) prozatím bez omezení přenesených dat. Nejdříve akce, která zaručovala  neomezená data byla do konce roku 2004. Poté se protáhla až do března 2005 a už se šušká o červenci, přičemž je dost času, aby Telenor přistoupil k variantě omezení úplně zrušit. Co je ovšem opravdová lahůdka, je druhý tarif z tohoto programu. Za pouhých 1190Kč dostanete rychlost 2048/384, přičemž do konce března opět platí ta samá akce, co u jeho pomalejšího bratříčka. Reálná rychlost je opět o něco vyšší, což sice moc nepocítíte při stahování na P2P klientech, kde jste omezeni odchozí rychlostí odchozích dat od ostatních uživatelů, ale plnou rychlost si vychutnáte kupříkladu při stahování velkých objemů dat z FTP serverů nebo při sledování on-line videa. Poslední důležitý bod je agregace. Ta činí 1:40, ovšem jako kdyby nebyla. Je až s podivem, co Nextra dokázala udělat v našich podmínkách s ADSL.

Závěrem by bylo záhodno podívat se na nevýhody. Ty především zpočívají v přístupnosti. Na stránkách www.nextra.cz se můžete podívat, zda je připojení přes Telenor Networks i u Vás, popřípadě kdy bude umožněno. Praha je pokryta skoro celá, stejně jako ostaní větší města. Druhá nevýhoda je ta, že stále nemůžete Telecomu hodit na hlavu jeho pevnou linku, což docela zamrzí.