Vědci nechápou: Kdo na Marsu pucuje vozítko Opportunity?

LONDÝN 22. prosince (ČTK) - Co nebo kdo na Marsu myje pojízdný robot Opportunity? Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) stojí před nevysvětlitelnou záhadou. Jak informoval časopis New Scientist, robota Opportunity "něco" pravidelně zbavuje nánosů prachu. Díky tomu si už dávno přesluhující zařízení nadále drží vysokou výkonnost.

"Tyto vzrušující a nevysvětlitelné případy čištění udržely Opportunity v opravdu velké formě," řekl magazínu New Scientist vedoucí odpovědného vědeckého týmu Jim Erickson.

Nevysvětlitelný jev Opportunity pravidelně - za marsovských nocí, kdy vozítko "spí" - zbavuje nánosů prachu na solárních panelech. Díky tomu tyto články pracují opět téměř na maximum 900 watthodin vyrobené elektřiny na den. V jednom období svého pobytu na rudé planetě přitom robot Opportunity ze sluneční energie kvůli velkému znečištění získával jen 500 watthodin za den.

Se situací vozítka Opportunity kontrastuje stav jeho dvojčete Spirit, jenž se nachází na opačné straně planety. Příkon elektrické energie z jeho slunečních článků už klesl na pouhých 400 watthodin na den. Špína se jej stále drží.