Nová planetka se může srazit se Zemí

PRAHA 26. prosince (ČTK) - Nová planetka, objevená v červnu americkými astronomy z observatoře Kitt Peak v Arizoně, se může srazit se Zemí. Objevitelé mohli těleso s označením 2004 MN4 pozorovat pouze po dvě noci, proto jeho dráhu nemohli přesně určit. Upřesnit se ji podařilo teprve nyní a ukázalo se, že by se planetka mohla srazit se Zemí 13. dubna 2029, uvedl astronom jihočeské hvězdárny na Kleti Miloš Tichý.

Je to podle Tichého navíc první těleso, jehož pravděpodobnost srážky na Turínské stupnici dosáhl stupně 4 na desetistupňové škále. Znamená to pravděpodobnost 60:1. Taková situace dosud nenastala. "Na druhou stranu toto číslo ale také znamená, že může být nebezpečí po získání ještě přesnějších dat na 98 procent vyloučeno," vysvětlil astronom.

Dosud byla totiž planetka sledována jen z Austrálie a jižních oblastí Spojených států. Až se dostane na severní oblohu, budou ji pozorovat i evropské observatoře. "Chystáme s k tomu i na Kleti," uvedl Tichý.

Velikost planetky 2004 MN4 se nyní odhaduje na 440 metrů. Při srážce se Zemí by takové těleso způsobilo katastrofu. Při rychlosti 12,59 kilometru za sekundu by byla uvolněna energie 2200 megatun trinitrotoluenu. Atomové bomby svržené na Hirošimu a Nagasaki, které usmrtily statisíce lidí, uvolnily energii 15 a 21 kilotun trinitrotoluenu, tedy každá méně než stotisícinu takové energie.

Exploze při srážce asteroidu se Zemi by podle fyzika Petra Kulhánka vymrštila do zemské atmosféry takové množství prachu a vody, že by nastala tma na několik měsíců až roků. Bez slunečního svitu by mizelo rostlinstvo, tedy potrava pro býložravce. Zbytky lidstva, které by katastrofu přežily, by si asi dokázaly poradit a přežít. Rozsah katastrofy lze jen těžko odhadnout. Záleželo by také na tom, zda by asteroid dopadl na pevninu nebo do oceánu, uvedl fyzik. Podle vědců byla před mnoha miliony let podobná srážka příčinou vyhynutí dinosaurů.

Odborník amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Donald Yeomans ale podle kleťských kolegů říká, že zatím nemusí mít z planetky nikdo obavy. Jde podle něj spíš o informaci pro astronomy, kteří, nehledě na vánoční a novoroční svátky, budou těleso dále pozorovat a analyzovat získaná data.