Turrican 2002 - Starý kousek v novém kabátku (Pekaro Team 2002-03)

Že nerozumíte podnadpisu? Hned osvětlím. Stejně jako Turrican Mobile, ani Turrican 2002 není tak úplně novinkou, ale také to není jen prosté přepracování pod Woknowze, jako tomu bylo u Mobile pro PDA. Turrican 2002 je vlastně dílkem několika nadšenců, kteří dodnes paří Amigáckou verzi této legendární shoot-em-up, kteří se rozhodli, že by rádi přiblížili její atmosféru a kvality i dnešním zhýčkaným hráčům z PCčka. I jak je napadlo, tak se také stalo. Po roce a půl spatřil světlo světa právě jimi vysněný kousek, který si v sobě nese něco stařičkého Turricana 2 a něco nového. Ale vezmeme to popořadě. Z toho starého má grafiku (z PC verze) a hudbu (z Amiga verze - je možno vybrat si mezi verzí s TFMX hudbou a nebo s MP3, rozdíl je pouze v místě, které hra zabere na disku a také v tom, že TFMX verze funguje pouze pod Win2000 a XP), plus samozřejmě levely. Aby to nebylo ale zas tak pouhé okopírování staré hry, přidali tam tvůrci ještě rozšíření stávajících sedmi levelů, které se plně vyrovnají těm původním a skvěle do hry zapadnou. Samozřejmě toto není jediné vylepšení oproti originálu. Vezměmež si kupříkladu takové diamanty. Ve dvojice, když jste nasbírali sto takových diamantů, tak vám přibyl život. A to bylo za tu námahu trochu málo, takže autoři T2002 šli trochu dál a za sto diamantů vám dají tzv. "continue", což v praxi znamená, že pakliže vyčerpáte všechny životy, tak se skoro nic neděje a novou hru začínáte v levelu, kde se váš hrdina odebral do věčných lovišť. Kolik máte continue možností se vám zobrazuje v levém dolním rohu červenými kontrolkami a můžete jich mít celkem pět. Pakliže jich nasbíráte oněch pět, můžete si hru uložit, s klidem jí quitnout a jít zase pracovat, protože při příštím spuštění se vám save pozice utomaticky nahraje pakliže hru spustíte položkou Continue (jak překvapivé). Bohužel se ale neukládá vše, takže budete mít sice zbraně, score a objevíte se v daném levelu, ale bohužel jen na jeho začátku.
Ale podívejme se na ty podstatné rozdíly. Skalní fandové Turricana 2 asi budou zklamáni po zjištění, že jejich vymakané finty na napřátele už nějak v této verzi nefungují. Teď nemyslím onen klasický cheat v menu, ale spíše způsob hraní, na který jste byli zvyklí. Tak třeba plivající dráčci se nikdy nesníží k zemi natolik, abyste je mohli odbouchnout minama, plasmatické stěny nazabijou všechny nepřátele v dohledu, ale vždy jich pár zbyde, atd. Ale na to přijdete sami. Také originální levely už nejsou to, co bývali. Jsou trochu rozšířené a také kapku obtížnější. Já, jakožto zarytý Turricanolog jsem při prvním testu vytuhnul hned v prvním levelu, což mě ranilo velmi na citech. Ale je to možná moje chyba, že jsem začal šmejdit v zákoutích, které jsem do té doby neznal. Dalším, velmi potěšujícím, rozdílem je fakt, že autoři nám dali k dispozici editor - ano, tušíte správně, můžete si vytvářet vlastní levely do Turricana a to nejen za pomoci staré grafiky, ale bez jakýchkoliv servítek můžete použít i vlastní! To potěší nejvíce ty, kterým se nebude chtít koukat na kostičky (hra sice běží v 800x600, ale se zjemňováním grafiky se nikdo nedělal) a raději si vytvoří vlastní grafický design. Podporován je samozřejmě joystick (musí být v portu 1 - ale kdo má u PC víc joysticků, pakliže vůbec nějaký, že?) a rozložení kláves je standardní a velmi podobné Amiga verzi (spíš totožné). Jestliže jste vyznavači všelijakých joypadů, tak máte možnost si pod tlačítka navolit všechny funkce a na klávesnici nemusíte hmátnout vůbec (v případě joysticku se jedná o space pro plasma stěny a pravý Alt pro pokládání min).
Ale nic není bez problémů a o těch si teď něco řekneme. Dnes (13. 11. 2003) již máme T2002 ve verzi 4.45 a řekněme si narovinu, ty předchozí byly velmi nestabilní. V této verzi je už vychytáno hafo mušek, ale hardwarová náročnost je ještě pořád poněkud vyšší (ale řekněme si narovinu, že Amiga nebyla žádné ořezávátko a tak se není čemu divit). Pro plynulé hraní budete potřebovat minimálně P3 450Mhz nebo Duron 700Mhz, 128MB RAM a D3D (sice nevím k čemu, 3D tam není skoro nic) grafickou kartu kompatibilní s DX7 a vyšší s 16MB grafické paměti (doporučuje se jakýkoliv GForce). V případě provozu na těchto minimálních konfiguracích se doporučuje ustoupit od jakéhokoliv overclockingu, protože hra opravdu šťaví z PC, co se dá (přecijen v Amize se o všechno staralo hafo koprocesorů, ale v PC je na to procák sám...nehledě na shitózní zbytek uvnitř PC). Problém také může nastat při přehrávání hudby. Pořádný TFMX driver totiž nebyl ještě pod PC napsán a tak se stane, že vám hudba třeba po pár vteřinách přestane hrát a nebo ji neuslyšíte vůbec. Určitým východiskem je stažení si verze s hudbou v MP3, tam se tyto problémy už nevyskytují, ale zato "škytá" i na P3 700Mhz... Pravda je, že nějakou mezikonfiguraci jsem neměl při testování k dispozici a na Misticově AthlonuXP 2000+ jsem nic takového nepocítil, takže nemůžu říct, od jaké konfigurace se tyto záseky již nevyskytují. Občas narazíte i na problémy s joystickem, ale to většinu z vás asi nemusí zajímat. A to by bylo k problémům asi tak vše.
 Závěrem si řekněme, že před nedávnem vyšel nový patch, další levely a vylepšený editor misí. A navíc...VŠECHNO JE TO ZADARMO!!! Takže hurá na http://www.pekaro.de a stahujte jako divý!!!

Originální verzi Turricanu II, najdete na starém "cover disku" History!

PC / P3 450Mhz / 128MB / D3D 16MB karta DX7 kompatibilní
7/10 -raven-

pozn. by -misticjoe-: Při bližším ohledání materiálů obdržených od Ravena jsem zjistil, že screenshoty jsou stejně z nějakých starých verzí (a ještě k tomu stažené ze stránek výše uvedených), takže by asi nebylo ke škodě, čórnout jim i mapky jednotlivých levelů. Takže tady jsou: level 1     level 2     level 3     level 4     level 5     level 6     level 7