Turbo Esprit, Durell Software Ltd 1986

Platforma: ZX Spectrum
Min. požadavky:     ZX Spectrum, 48kB RAM
Grafika: 8/10
Hudba: 1/10
Zvuky: 5/10
Zábava: 10/10
Hratelnost: 10/10
Celkové hodnocení: *****

Ke stažení v Downloadu.Je půl sedmé ráno. Zatímco většina normálních lidí ještě spí, v jedné zapadlé uličce je nápadný ruch. Jeden z mužů se nervózně rozhlíží s rukou pod sakem. Nezasvěcenému by se zdálo, že snad trpí napoleonským komplexem. Dává pokyny svým společníkům, kteří tiše cosi vynášejí z přistavené dodávky s nápisem Family Frost a dávají to do svých černých bavoráků.
"Není nad krásné ráno, plné hodných otců, kteří chtějí překvapit své děti navečer", promumlá si spokojeně kolemjdoucí policista a usrkává kávu z kelímku, aniž by si všiml, že proti němu letí v rychlosti několik km za vteřinu smrtonosná kulka. O několik naprosto bezvýznamných okamžiků později kelímek padá dolů z míst, kde měl policista ještě před chvílí hlavu a káva se na chodníku mísí s čerstvě vytékajícím mozkem. V posledních křečích mu ve zbývajících neuronových spojeních proběhne myšlenka, že to asi byli drogoví dealeři.
S drogovými dealery je nutné se vypořádat, proto přichází na scénu neohrožený hrdina se svým Turbo Esprit (svého času velmi drahý a velmi luxusní sporťák), aby všechny tyhle nekalé živly pochytal. Sranda to ovšem nebude, protože hrdina je nováček a po městě se prohání protřelý gang, který má svá pravidla, svá místa předání a hlavně kartel drží hezky pohromadě. Ne náhodou se tak stane, že ho někdo sejme hezky ze zálohy...
Jak jinak, tím hrdinou není nikdo jiný, než vy sami. Aby jste to neměli s chytáním zločinců tak těžké, přidělali vám šéfíci na oddělení pěkný kanón na auto, který ovšem není radno používat na každého, koho uvidíte - specielně černá auta vynechte! První, s kterým se setkáte a praští vás do očí je krásné červené autíčko, které si to rozhodně neuhání podle vyhlášky sto. Tohle auto se nedoporučuje likvidovat. Drogoví dealeři je používají na rozvážení drog do distribučních dodávek. Jakmile ho zničíte, dojde jim, že po nich jdete a z města stáhnou. Distribuční auta jsou modrá a potkáte je také často. V každém levelu jsou čtyři. Ani ty se nedoporučuje rozstřílet, více bodů získáte, když do nich prostě narazíte tak, aby už byla nepojízdná a vy je jednoduše můžete zkásnout za rychlou jízdu a převážení drog. Tak na co sakra je ten samopal dobrej? Mno, jak jsem říkal, tak tu jsou ještě tací, co na vás budou útočit ze zálohy. To jsou fialová auta, která se ve městě objeví po první úspěšně zlikvidované dodávce drog. Nejsou moc milosrdná a jdou po vás. Ovšem dobrá muška to jistí. První, jak se dozvíte o nějaké předávce drog je chvíle, kdy vám začne blikat zpráva na displayi. V tu chvíli je dobré se juknout na mapu, kde jste vy a jak daleko od vás dojde ke kontraktu. Nyní se už stačí na ono místo vydat.
Město je skvěle zpracováno a řekl bych, že z chudinky Z80ky tahá maximum. Po cestě potkáte ostaní auta, která vám budou bránit v plynulé jízdě svým šnečím pohybem (kdo paří GTA ví, o čem mluvím), motat se chodci, otravní opraváří pouličního osvětlení a sem tam zahučíte při neopatrné jízdě i do nějaké té díry ve vozovce. No prostě paráda!

-misticjoe-