Formula One Grand Prix, Microprose 1993

Platforma: PC/Amiga/Atari ST
Min. požadavky:     PC 286/12Mhz, 1MB RAM, VGA
                                  Amiga 500, 512kB Chip + 512kB Fast (s OS2.0 1MB Chip)
                                  Atari ST, 512kB RAM, barevný monitor
Grafika: 8/10 PC
Hudba: 0/10 (3/10 animované intro)
Zvuky: 4/10 (není toho moc co hodnotit)
Zábava: 10/10
Hratelnost: 9/10
Celkové hodnocení: *****
Recenze je převzata ze starého History.

Kdo by si nepamatoval na tuhle hru... Snad jen ti o něco pozdějš narození. Tato hra byla ve své době průkopníkem 3D automobilových závodů na domácích počítačích. Do té doby jsme se setkávali jen s hrami typu Lotus nebo Jaguar XJ200. Nikdo si netroufnul šáhnout po vektorové grafice...až Microprose. Vzpomínám si na ten den, kdy jsem zamířil do své oblíbené pirátské dílničky a mé bulvy spočinuly na čtyřech malých noname disketkách, na kterých se slunily štítky s nápisem Formula One Grand Prix - Amiga version. Okamžitě sem je uzmul a o 100,- lehčí jsem kvačil domů. Pln očekávání jsem vsunul první disketku do mé přetaktované A500 a čekal, co se bude dít. Hmmm! Úvodní animačka celkem pěkná, ale dosti krátká. Hudba taky nic moc - mohlo to bejt víc rajcovný. Ale to už dostávám na výběr jakým jazykem se mnou bude hra komunikovat. Čeština opět chyběla, tak jsem zvolil druhý jazyk mě nejbližší, angličtinu. Můj výsměch padl na obrazovku, kde program chtěl slovo z nějaký page 23 a už jsem se koukal v menu, copak že to budu dělat. Tak snad dáme quick race, ne? Jako hrdinný Mario Inoccenotti jsem se hnal po zrádné trati a kosil cizince s divnejma zelenejma vlaječkama - prý přátelský přídavek od mých crackerských přátel. A opravdu! Smrtelné panďuláky jsem v jiných verzích neviděl. Sice nikde nestříkala krev, ale vaše auto za dutého zvuku nádherně nadskočilo a "upozorňovač" zmizel.
Také velice krásné bylo, když se vaši protivníci rozmázli o stěnu potom, co jste jim malinko škrtli o kolo. Bohužel jsem se v té stěně také často ocital já... Naštěstí nerozbitnost mě z mých chyb vždy dostala. No nerozbitnost...spíš nesmrtelnost, protože i když jste narazili v plný rychlosti (asi 315 km/h) do stěny, tak jste v dalším závodě nastoupili znova. To mě už ale přestalo bavit jezdit za nějakýho tupce. Proto jsem se znovu vrátil do menu a zjišťoval, kde že se daj změnit ty ména. Nakonec jsem to našel a méno nového jezdce a klubu bylo na světě. Zvolil jsem championship a vyhrával jeden závod za druhým. Když už mě to přestalo bavit, prostě jsem změnil jména třeba na lidi z naší třídy s chutí jsem je posílal v závodech do věčných lovišť (nikdy jsem nebyl ve třídě oblíbenej, protože věřim na UFOny...) {kecá! asi půlka třídy byla proti němu a ten zbytek ho žral...Smooth}. Ovšem nejzábavnější bylo, když jste se otočili a dojeli závod v protisměru - samozřejmě jako první, protože v tomhle případě se neudržel na trati nikdo, kromě vás. To pak byla krása sledovat konečné pozice, kde jste byli vy s časem třeba 8.36.28 a pak ti ostatní s popisky Didn't Finish (sakra už mě to začíná štvát - někdo furt s něčim mlátí, kdesi řve nějaký dítě, Smooth tady furt do mě dloube, že chce jít do hospůdky - jak se mám krucinál soustředit?...no teď ještě někdo piluje nějakej kov... sakra já mám nervy v kýblu!). Všechno mi to ale nějak nesedělo. Jelo to nějak moc pomalu a proto jsem navštívil Jurassice a testnul to na jeho "normální" pětistovce - já jel na 15.2MHz a on na standartních 7.8MHz. Ovšem jelo mu to stejně rychle, což mě hrozitánsky namíchlo a vokamžitě jsem zaserfoval na internetu a zjistil, že to jede všem na 8-mi frejmech za sekundu, bez ohledu na to, že maj třeba 68010 s 68881 koprocessorem. Spokojil jsem se tedy s 8-mi frejmama a čekal na slíbenej patch, kterej by měl tenhle nedostatek odstranit - nedočkal jsem se. Patch vyšel až, když se na PC objevila F1GP 2 a to už jsem měl 486-ku (s emulátorem Amigy).
Na PC jsem se ale dočkal jednoho milého překvapení. Tady jednička už měla výběr frejmů za sekundu a tak jsem nastavil neomylných 17fps a kochal se pohledem na plynulou jízdu. Dokonce se daly na PC nahodit textury na silnici (Duke mi běžel 17fps v 320x480...). PC verze se jinak od té amigácké moc nelišila. Snad jen v úvodní animačce a trochu kostrbatější grafice. {mě běží NFS jednička 38fps v 320x200...Smooth} (no a mě na mym AMD K5-75MHz dělá Duke v 320x200 někde i 106fps, tak si hoď mašli!) {no tak mě dělá Duke tenhle frame rate v 640x480 na mý 166-ce...Tooth}....klíííííííd! Tohle je strašný! No prostě Microprose neumí napsat dobrej engine, no! Jak už jste jistě postřehli, tak se Formula dočkala i svého pokračování, ale o tom zas až někdy za pět let.

-misticjoe-

Dodatek po letech: Mluvím tu o jakési nerozbitnosti... Samozřejmě, že tyto feature jsem měl při závodě vypnuté a dojel ho naprosto poctivě :-) Abych to osvětlil, hra disponuje několika stupni obtížnosti. Od té nejnižší pro naprosté lamy, až po tu, kde si budete muset udělat všechno sami, tj. řadit, držet se ve správné, otáčet se z protisměru stopě a jakákoliv kolize na vás nechá nějaké následky.