Dangerous Dave, ID Software 1991

Platforma: PC
Min. požadavky:     PC/AT 386DX/33Mhz, 4MB RAM, VGA, 15MB HDD
Grafika: 8/10

Hudba: 8/10 PC
Zvuky: 7/10 PC

Zábava: 9/10
Hratelnost: 8/10
Celkové hodnocení: *****

Recenze byla převzata z e-magového History (1996 - 99)
Hodnocení dodáno nyní.


Zkáza! Tak zněl název mezníku v druhu počítačových her. Mnoho lidí u něj zanechalo trochu svého podlého života, aby mohli rozbít hubu několika pekelným smradům. Většina rodičů tuto hru zatracovala a nedovolovala svým ratolestem jakýkoliv styk s ní. Ovšem každý si najde jednou cestu jak se k takovéhle hře dostat, ať už se jmenuje Duke Nuken 3D nebo Greed...moment! někdo zvoní...už po třetí ...asi to pošťák nebude...no nic...kde mám tu brokovnici? Á! Tady... Kdo tam?...M.I.K.C.?...heslo!...dobrá pojď dále.

MIKC> Co to proboha děláš?
MJ> Nevidíš? Časopísek!
MIKC> A proč píšeš vo takový imbecilitě?

MJ> Nó jo! Že já vůl si pustil do bytu amigistu! Taky mě mohlo napadnout, že to jinak nemůže dopadnout! DOOM není debilita, nýbrž nejlepší hra všech dob!

MIKC> AB3D II - to je nejlepší hra všech dob!

MJ> Ehm, ehm! Dovol abych ti odporoval! Měl jsem tu čest vidět ji na tý tvý A1240/40MHz s koprem a 18MB RAM a mám ten těžkej pocit, že to mírně nestíhala a navíc ta obtížnost je mírně nesnesitelná!
MICK> To je vidět, že si zhýčkanej PC-čkář. Jak známo, tak pomalost způsobuje chanky to planar a obtížnost? Přiznávám... Je trochu větší, než by bylo zdrávo, ale já hned dostal do ruky kódy, takže problémy nenastaly.

MIKC> Co to děláš?
MJ> Dávam tam vobrázek... Celkem dobrej ne?
MIKC> Ujde... Ale trošku moc tam vidim pixlíky.

MJ> Hele! Jestli se budeš neustále vytahovat se svejma 56 linkama navíc, tak si mě nepřej.

MIKC> A budu se vytahovat!

MJ> Moc mě neštvi nebo ti ukážu jak mi chodí Duke 3D v 800x600 a pudeš zase s pláčem domů.

MIKC> smrrrrrk!
MJ> Tak jo! Ještě nějaký námitky...?
MIKC> Možná pozdějš...
MJ> Fajn! Tak mě nech psát!

Tááákže! Doom byl první hrou svého druhu, která využívala plného texturování, lehké hry světel a stínů a v neposlední řadě bych jí také neměl upřít vícepatrovost (nevim jak bych to jinak nazval...). To si taky vybralo krutou daň v podobě vysokých požadavků na hardware. Někdo by mohl namítnout, že 386 na 25MHz s 2MB RAM není žádný požadavek, ale...

MIKC> Můžu?
MJ> Co je zas?
MIKC> Ty si napsal 2MB RAM.
MJ> No a?
MIKC> DOOM potřeboval 4MB RAM.

MJ> Á helé! Amigoun! A nějakej chytrej! Pro tvoji informaci - první verze DOOMa byla schopná chodit i na 2MB RAM. Sice ještě neměla moc zvuků a velkou členitost levelů, ale docela dobře chodila. Mám ji dokonce tady, takže ti jí pak ukážu.

MIKC> Nééé! To je dobrý! Já ti věřim...

DOOM ovšem nevzešel jen tak z čiré horečky jednoho z ID sofťáků. I on měl své předchůdce. Wolfenstein 3D je asi ten nejznámější. Měli jste za úkol vymlátit všechny skopčáky, který se vám dostali na mušku. Wolf měl ovšem velice nedokonalej engine a byl jen jednopatrovej. Bylo tu i několik dalších - Wolf3D II, Castle Master (ten dokonce chodil i na ZX Spectru!!! - FULL 3D!!!), Centrain a další. Všichni ale vesměs používali engine z Wolfa 3D. Snad jen Ken's Labyrinth měl trošinku jinej, protože tam jste létali a ne se plácali po zemi.

MIKC> Mohu?
MJ> Vyslov své bezbožné myšlenky...

MIKC> Já bych ne engine Wolfa zas tak moc nenadával. Pamatuješ jak jsme ho tenkrát rozchodili na holý A1200 pod emulátorem PC?

MJ> Jo... Jeden snímek za 10 vteřin na nejmenší vokno.
MIKC> A víš jak jsme rozchodili Kena?

MJ> Snímek za minutu... No možná ten engine nebyl tak špatnej nó!

Ale abysem jen tuhle gamesku nevychvaloval (už musim rychle končit... za chvíli je GetUp&Dance na Zlatý Praze...), tak vezmu i několik záporů - tak například nepřítelé nejsou full 3D jako třeba v Kvákovi nebo v těch prokletejch AB3D II z Amigy. Sem tam se setkáte s nějakým tím bugem - procházení střel skrz stěnu, nesmrtelní nepřátelé, chrochtající zvuk atp. Zvuky ale jinak nejsou vůbec špatný, ale dal jsem si tam svoje. Taky hudbu jsem si trochu pozměnil a levelů mám tolik, že je do konce života snad ani nestačim všechny projet.

MIKC> Můžu?
MJ> Ne!
MIKC> Proč ne?
MJ> Proto!
MIKC> Proč proto?
MJ> Uáááááá....
MIKC> Nééééé...

-misticjoe- & -mikc-

Dodatek po letech: Chvíli jsem přemýšlel, jestli sem dát tuto recenzi a nebo napsat na DOOM novou. Ale došlo mi, že to moc nemá cenu - o DOOMovi ví každý všechno a tak toto holé plácání možná někomu přinese více, než obsáhlá recenze.