Civilization, Microprose 1991

Platforma: Amiga 500, PC 286
Min. požadavky:     Amiga -1MB RAM, OCS
                                  PC - 1MB RAM, VGA, myš
Grafika: 8/10 Amiga, 6/10 PC
Hudba: 7/10 Amiga, 2/10 PC
Zvuky: 6/10 Amiga, 4/10 PC
Zábava: 8/10
Hratelnost: 7/10
Celkové hodnocení: ****

Pokud jste nikdy nehráli nějakou strategii, tak nevíte jaký je to pocit dobře vládnout, tedy pokud nejste prezident, generál či diktátor povoláním. Nám, obyčejným smrtelníkům, pak musí stačit možnosti předpřipravené v této třídě her. V Civilizaci si vyberete planetu (Země či náhodně vytvořenou), úroveň obtížnosti, počet konkurenčních národů a pojmenování vlastního národa, za který budete vládnout. Dostanete jednotku osadníků (Settlers) a jste "vysazeni" do slepé mapy světa. Vyberete si místečko k stavbě města, usadíte se a pak už následuje kolotoč roků (od -4000 do +2100 let), přerozdělování daní (státní pokladna, věda, luxus), vynalézání technologií (od náboženství po jadernou fůzi), školení jednotek (od osadníků po jaderné rakety), objevování povrchu planety a zakládání dalších měst, stavění budov (od kasáren po jadernou elektrárnu), budování pomníků (od Majáku po SETI - program vyhledávání mimozemské inteligence) a změn státního uspořádání národa (od Despotizmu po Kapitalizmus). Mezi tím jste napadáni barbary či konkurenčními národy, se kterými je možné uzavírat spojenectví či pakt o neútočení, teda do té doby, než Vám dojdou peníze. :-)
Je to jeden velký komplex starostí a na konci Vás čeká závěrečné účtování, kde vše dobré (počet obyvatel, pomníky, mír s přeživšími národy, "nadbytečné" technologie, úspěšné přistání Vaší mezihvězdné lodi s posádkou na Alfa Centauri) je převedeno na body s odečtením špatného ("zaneřádění" životního prostředí) a jste přirovnáni k některému ze světových vůdců. Pokud začnete objevovat svět strategických her zrovna touto, pak nastavená laťka se Vám bude jen velmi těžko přeskakovat.Už je to dávno, co jsme byli smečkou šavlozubých tygrů vyhnáni z naší jeskyně. Tak dávno, že už ani nejstarší z nás si to nepamatují. Posléze jsme doputovali na místečko, kudy teče řeka a ani skály pro případ povodně či napadení nejsou daleko. Postavili jsme své stany a večer u táboráku se stařešina rozhodl že dále již nepůjdeme a pojmenoval toto místo "Berlín", asi na oslavu nějakého dobrého boha, který nás vedl.
Dnes jsme našli starou kroniku, která byla založena při našem příchodu do této země. Od té doby jsme se již všichni naučili číst, psát a počítat. Naše první hradiště se rozrostlo na 100 000 obyvatel. Dokonce jsme založili i jiné jménem "Hamburk" a "Linz", objevili jsme bronz a taky naše sousedy, kteří si říkají ŘÍMANÉ a kteří s námi nechtějí obchodovat. Co se jim na našich pazourkových sekyrách nelíbí? Asi dostanou palicí do hlavy, aby se jim rozsvítilo.
Byly to ukrutné boje, které následovaly po obchodních neshodách s Římany, ale náš vynález - KATAPULT - se ukázal jako rozhodující. Co jim bylo platné jejich železné brnění, rozdupala je naše těžká jízda. Obsadili jsme všechna (tedy obě) města a v budoucnosti o nich již více nebude slyšet. Mezitím jsme byli navštíveni dalším národem - RUSY - a prej abychom jim dali technologii výroby katapultů. To si fakt myslej, že jsme včerejší???
Náš první výlet s PLACHETNICÍ dopadl skvěle. Byla objevena netušená území se zajímavými národy (např.: ZUULU-ové), ale lákají nás mořské dálky, na které ještě nemáme to správné vybavení. S Rusy jsme uzavřeli pakt o neútočení a pilně zbrojíme. Až budeme silní, pak se uvidí, jak blesková válka prověří podpisy na těch nesmyslných listinách.
A je to taky, ale dříve, než jsme potřebovali. Ten STALIN je nějakej divnej, požadovat za neutralitu takovejch peněz. Sice nejsme plně vyzbrojeni, ale jdeme do války. Generálové nám slibují novou a skvělou zbraň, prý nějaký KANÓN, nebo co to vlastně říkali.
Sláva, velká sláva, objevili jsme AMERIKU. Sice zatím jen pobřeží, ale to nevadí, alespoň víme, že existuje. S Rusy je to velká svízel a navíc jim ti prokletí Zuulu-ové přispěchali na pomoc. Proč se tak bojí? Vždyť po vynálezu kanónu to šlo tak hladce. Vyhubit Rusy, pak Zuuly a být pány Evropy, Asie a Afriky. Co si může náš skromný národ víc přát? A teď tohle. Plahočit se přes Saharu a bojovat v pralesích. No nevadí, strhneme pár nepotřebných staveb (třeba MĚSTSKÉ HRADBY) a za prodaný materiál nakoupíme víc kanónů. Však my už jim tu zpupnost vymlátíme z hlavy.
Sakra a teď ještě válka s AMERIČANY a s AZTÉKY. Naštěstí mají předpotopní plachetnice, takže naše PARNÍKY je stačí potápět ještě na moři. Asi začneme blokovat jejich přístavy, abychom neměli tolik práce při vyhledávání nepřátelských svazů po cestě do našich výsostných vod. Rusové už nabízejí mír při každé sebemenší příležitosti. Jó, holenkové, neměli jste si začínat.

Hlášení o stavu Velkoněmecké říše :

1. Rozloha - Evropa, Asie, Afrika.
2. Počet obyvatel - 4 150 000.
3. Největší město - Řím (640 000 obyvatel).
4. Průmysl - plně nasazen na odstraňování válečných škod (- kterej pitomec dal těm Zuulu-ům
kanóny? - řádně vyšetřit).
5. Armáda - plně funkční zasáhnout kdekoli na Zemi.
6. Objevy - vrchní rytíř císařské vědy hlásí objev letectví (není to nějaký lék? - zjistit podrobnosti).

7. Státní zřízení - feudalizmus.
8. Válečný stav - prozatím dobojováno (, ale stálo to moc peněz, to nám musí AMERIČANI a AZTÉKOVÉ vrátit i s úroky, jakoby se jednalo o půjčku).
9. Spojenci - ANGLIČANÉ a INDIÁNI.
10. Aktivita na moři - klid.

Tak nám SENÁT zatrhl takovou malou bitvičku o Anglii. Kruci. Co teď s tím? Kanónů máme na dvě války, žere to peněz, ale Senát je hold Senát, ten tu kontroluje každé rozhodnutí. Že jsme do té demokracie vůbec lezli. Takhle nám bránit v našem národním sportu, ve kterém jsme fakt velmi dobří. No schválně, zeptejte se koho chcete, třeba na Olšanech toho Jůlia Cézara.
Tak jsme pány senátory vyházeli oknem (ještě že naši rolníci přivezli pod hrad hnůj, jinak by si natloukli nejen kebule) a zase tu máme starý dobrý feudalizmus. Teď už nám nikdo nezabrání, abychom si vzali vše, co nám právem náleží. Hádáte správně, je to celosvětový mír pod laskavou rukou Německého kancléře. Jen on může zabezpečit, že dalších zbraní (po vyhrané totální celosvětové válce) již nikdy nebude potřeba. Tak tedy hurá do boje s BOMBARDÉRY na LETADLOVÝCH LODÍCH a s TANKY, za humanitu a pokrok.
Černé desetiletí pro náš národ. Ani vědci neví, co se stalo. Hovoří o nějaké radioaktivitě, ale vůbec nikdo jim nerozumí. Jak je možné, že jsme o tak ničivé zbrani ještě neslyšeli? Kdo ji vyslal na naše poklidná města? Kdo se opovážil takto zneužít vědy a pokroku? Proti této zbrani nemáme obranu. Její ničivá síla zasáhne 9 pozemských sektorů a co je na nich, vše je ztraceno. Životní prostředí je vážně narušeno, v zasažených sektorech se prakticky nedá žít. Během výbuchu umírají miliony lidí ve městech a následně propukají nemoci, se kterými jsme se doposud nikdy a nikde nesetkali. Zdá se, že pro náš statečný národ nastává úsvit dějin.

TOTO JSOU ZÁPISKY NEZNÁMÉ RASY, KTERÉ JSME NALEZLI VE STARÝCH A POBOŘENÝCH MĚSTECH. POSLEPOVALI JSME Z NICH JEJICH PRAVDĚPODOBNÝ VÝVOJ A ODVEZLI S SEBOU NA NOVOU, JADERNOU VÁLKOU NEZNIČENOU, PLANETU V SYSTÉMU ALFA CENTAURI. ODLEŤELO NÁS 40 000 A ZAKLÁDÁME NOVOU KOLONII, KTERÁ SE SNAD Z DĚJŮ ZDE UVEDENÝCH POUČÍ. NAVĚKY NÁM BUDE PŘIPOMÍNAT, JAK SE LIDSTVO TÉMĚŘ VYHUBILO.   AZTÉKOVÉ.


-KiN-
recenze převzata se serveru Recenze starých her