Adventure Island (Hudson soft)

Kdysi dávno, před mnoha a mnoha lety, kdy ještě lidé neznali ani digitální hodinky, natožpak božské compy značky MAŤO...tak takhle dávno se na jednom pustém ostrově odehrál příběh, který se poté tradoval po staletí. A nyní mi dovolte, abych tento příběh alespoň nastínil i vám. Na onom pustém ostrově byla jedna malá vesnička, ve které žili (tech. poznámka! jak na pustém ostrově může bejt vesnička?...pozn. Raven) velice hodní a spořádaní domorodci. Mezi nimi byl také jeden, který se jmenoval tuším Surio. A Surio byl už od útlého mládí zamilovaný do Marie. Když už dostatečně vyrostl a měl na to věk, rozhodl se, že si Marii vezme za svoji ženu. A jak se to tak v oněch dávných dobách dělalo, vzal Marii kyjem po hlavě a dovlekl ji za oslavných písní k oltáři. Když pak odcházeli, tak při sloce "...psi se už sbíhají, připrav si zbraň...", se odkudsi zjevili zlí duchové a odnesli si nejen Suriovu nevěstu, ale i většinu lidí z jeho vesnice. To samozřejmě Surio nemůže jen tak nechat a tak se ve své zlobě vydává na strastiplnou pouť, zasvěcenou záchraně své milované a celé vesnice...
 


Adventure Island je klasickou arkádou, jakých známe z automatů spousty. Ale zase na druhou stranu je něčím vyjímečná. Snad je to jejím příběhem, možná roztomilou grafikou a snad i taky trochu infantilní hudbou. Kdo ví. Snad právě proto, že je tak roztomilá, se stala ve své době velmi oblíbenou a dočkala se mnoha napodobenin, které jí však nesahali ani po paty. Samotná hra by se dala zařadit mezi takové pecky, jakými bezesporu byli a jsou třeba Fire&Ice nebo Prehistoric 2. U těchto her si totiž můžete uvědomit jednu podstatnou věc. Ačkoliv se jejich věk pomalu blíží k první desítce, můžete o nich směle říct, že kdyby vyšly nyní, dočkají se stejné obliby jako tenkrát. Ale o co tu vlastně jde. Tak předně ovládáte postavičku malého neandrtálce, který si to s kšiltovkou razí skrz hordu nepřátel, které představují šneci, papoušci, hadi a jiná havěť.


 
Během své cesty sbíráte různé věcičky, které vám buď usnadní boj s nepřáteli (například sekera), urychlí pohyb (skateboard) nebo přidá score (třešínky, dortíky...). Na závěr každého levelu na vás čeká jeden poněkud tvrdší potvorák, kterého když porazíte, jdete do dalšího levelu a tím pádem se přibližujete k vysněné Marii. Surio je ovšem tvor prapodivný. Máte sice tři životy, ale žádnou enegrii. Takže při každém blízším kontaktu s jakoukoliv potvůrkou jdete do kytek. A věřte mi, že tam můžete zkončit hodně často. Celkově se hra zdá velmi zábavnou a já osobně u ní vydržel tři hodiny, čímž se zařadila na druhé místo v mém osobním žebříčku arcade her (na prvním je Turrican 2 a na třetím Shadow Of The Beast III).

PC Engine, Amiga, Atari, C64, ZX / 68000, Z80 / 512, 128, 48kB / 1DD FDD
8/10 -misticjoe-